
Co to jest dropshipping i jak działa? Jak zacząć ile można zarobić?
Spis treści
- Dropshipping: Co to znaczy? Czym się różni od tradycyjnych sklepów internetowych?
- Dropshipping i inne rodzaje działalności gospodarczej
- Dropshipping: Jak zacząć?
- Co powinieneś wiedzieć o zakładaniu sklepu internetowego?
- Dropshipping ma wiele zalet – dlaczego ?
- Nie wymaga kapitału na rozpoczęcie działalności.
- Możliwość otwarcia sklepu w dowolnej lokalizacji
- Nie ma potrzeby utrzymywania własnych magazynów.
- Ty nie musisz zajmować się wysyłką.
- Klienci mogą wybierać spośród różnych produktów
- Niskie koszty dla przedsiębiorstw
- Dropshipping ma swoje wady
- Sklepowi brakuje unikalnej treści
- Błędy w aktualizacji zapasów
- Opóźnienia w dostawie
- Na rynku jest duża konkurencja
- Mity i fakty dotyczące dropshippingu
- Problemy i koszty, na które można się natknąć
- Jakie są możliwości platformy Takedrop?
Dropshipping: Co to znaczy? Czym się różni od tradycyjnych sklepów internetowych?
Dropshipping to model logistyczny alternatywny do posiadania własnego magazynu do przechowywania towarów. Właściciel sklepu internetowego podpisuje umowę z dystrybutorem. Ten ostatni zajmuje się pakowaniem i wysyłką towaru bezpośrednio do klienta.
Dropshipping jest innym modelem biznesowym niż tradycyjne sklepy internetowe. Nie ma tu kosztów wstępnych, nie ma potrzeby wynajmowania magazynu ani pakowania paczek. Właściciel sklepu internetowego korzysta z powierzchni magazynowej i asortymentu dostarczanego przez hurtownie. Sprzedawca detaliczny jest odpowiedzialny za stworzenie strony internetowej i wybór produktów, które będą sprzedawane. Musi także zadbać o reklamę, aby pozyskać klientów. Dystrybutor wysyła klientom opłacone zamówienia, które otrzymał za pośrednictwem swojego sklepu internetowego. Dzięki temu może skoncentrować się na pozyskiwaniu klientów i sprzedaży.
Hurtownik podaje ceny hurtowe detaliście, a detalista pobiera od niego część ceny. Taki model logistyczny pozwala ograniczyć ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Dropshipping i inne rodzaje działalności gospodarczej
Dropshipping to nowe przedsięwzięcie, które można rozpocząć bez konieczności zakładania firmy. Początkowo możesz prowadzić działalność jako firma niezarejestrowana i nie musisz płacić składek na ubezpieczenie społeczne. Należy pamiętać, że od każdej sprzedaży towarów należy zapłacić podatek dochodowy. Działalność taką można prowadzić do momentu, gdy miesięczny dochód jest niższy niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę. 1 300 PLN Jeśli przekroczysz tę kwotę, musisz natychmiast założyć działalność gospodarczą. Ta opcja jest dostępna tylko dla osób fizycznych, które nie prowadziły działalności gospodarczej przez co najmniej 60 miesięcy. Magazyny dropshippingowe zazwyczaj wymagają od klientów prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu kilku pierwszych dni współpracy. Przed podpisaniem umowy należy to sprawdzić.
Dropshipping: Jak zacząć?
Sprzedawca musi najpierw zdecydować, jakie produkty chce sprzedawać. Może zdecydować się na sprzedaż produktów mniej popularnych niż pozostałe, jeśli nie ma doświadczenia w sprzedaży online. Dzięki temu można dotrzeć do szerszego grona odbiorców i zwiększyć popularność swoich produktów. Towary te nie powinny generować zwrotów. Ogólnie przyjmuje się, że małe i średnie produkty rzadziej sprawiają problemy niż duże, a ponadto zajmują mniej miejsca.
Dropshipping staje się coraz bardziej popularny wśród hurtowników. Należy dowiedzieć się, co oferują poszczególne hurtownie, ponieważ ich warunki współpracy mogą się bardzo różnić. Są to ważne aspekty, o których warto wiedzieć:
- Koszty i formy wysyłki
- Możliwość automatycznej aktualizacji stanów magazynowych
- Możliwość śledzenia zamówienia na każdym etapie
- sposobu pakowania przesyłki
- minimalna kwota zamówienia
- Polityka zwrotów i reklamacji.
Ważne jest również, aby dowiedzieć się, czy hurtownik oferuje bezpłatne zdjęcia i opisy swoich produktów. Przed podpisaniem umowy należy upewnić się, że wszystkie uzgodnienia zostały w niej zawarte. Jest to dobra podstawa do współpracy.
Co powinieneś wiedzieć o zakładaniu sklepu internetowego?
Aby założyć firmę dropshippingową, musisz mieć własny sklep internetowy. Istnieją dwie możliwości. Możesz stworzyć sklep całkowicie od podstaw. Może to być trudne dla osób, które nigdy wcześniej tego nie robiły. Ważne jest, aby przygotować go w taki sposób, aby klienci mogli się swobodnie poruszać. Najlepiej skorzystać z abonamentu oferowanego przez największe platformy, takie jak Teakdrop.
Możesz wybrać plan odpowiadający Twoim potrzebom i nie będziesz musiał martwić się o tworzenie sklepu, jego szatę graficzną, ani o to, jak zintegrować go z hurtownią. Sklep z atrakcyjną szatą graficzną będzie bardziej atrakcyjny dla potencjalnych klientów. Wiele platform oferuje bezpłatny okres próbny, dzięki któremu klienci mogą przetestować platformę.
Integracja z hurtownią to kolejny krok do rozpoczęcia działalności w Internecie. Wszystkie ważne dane, takie jak nazwy i ceny produktów, opisy, zdjęcia i cenniki, są uwzględniane podczas importu. Integracja odbywa się automatycznie. Oznacza to, że nie trzeba robić zdjęć produktów ani spędzać godzin na pisaniu opisów. Ważne jest, aby automatycznie aktualizować stany magazynowe, ponieważ ręczna aktualizacja jest uciążliwa.
Dropshipping ma wiele zalet – dlaczego ?
Dropshipping jest bardzo atrakcyjnym modelem logistycznym, dlatego jest coraz częściej wybierany przez osoby prowadzące biznes internetowy.
Nie wymaga kapitału na rozpoczęcie działalności.
Koszt założenia sklepu internetowego jest wysoki. Obejmuje on zakup towarów, a także wynajem powierzchni magazynowej. Konieczna jest także infrastruktura niezbędna do pakowania i wysyłki zamówień. Dropshipping pozwala uniknąć wszystkich tych kosztów, ponieważ nie trzeba odbierać towarów. Hurtownik jest odpowiedzialny za koszty wysyłki i ewentualne reklamacje. Konieczne są jedynie koszty prowadzenia sklepu internetowego i reklamy.
Możliwość otwarcia sklepu w dowolnej lokalizacji
Tradycyjne sklepy internetowe wymagają od właściciela regularnego odwiedzania magazynu, w którym przechowywane są towary i wysyłane zamówienia. Nawet jeśli zatrudniasz pracowników, ważne jest, aby monitorować magazyn i rozwiązywać wszelkie problemy, które mogą się pojawić. Dropshipping eliminuje potrzebę utrzymywania magazynu. Dzięki temu sprzedawcy mogą sprzedawać swoje produkty gdziekolwiek chcą.
Nie ma potrzeby utrzymywania własnych magazynów.
Jeśli produkty się nie sprzedają, ich gromadzenie może prowadzić do późniejszych problemów. Dotyczy to zwłaszcza towarów sezonowych, które muszą być sprzedawane po niższych cenach. Dropshipping to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na zakupie wielu produktów. Dropshipping pozwala na przechowywanie wszystkich produktów w magazynie hurtownika. Hurtownik jest odpowiedzialny za wszelkie straty.
Ty nie musisz zajmować się wysyłką.
Kompletowanie, pakowanie i wysyłanie zamówień jest procesem pracochłonnym, zwłaszcza w przypadku sklepów, które osiągają wysoką sprzedaż. Często oznacza to, że potrzebny jest dodatkowy pracownik. Te dodatkowe koszty często przewyższają uzyskany dochód. Dropshipping oferuje jeszcze jedną korzyść: hurtownik zajmuje się całą logistyką i wysyłką produktów. Na Teakdrop można założyć profesjonalny sklep, a sprzedawca otrzyma zautomatyzowany proces wysyłki oraz monitoring zamówień na każdym etapie.
Klienci mogą wybierać spośród różnych produktów
Dropshipping pozwala oferować duży wybór produktów w sklepie internetowym. Nie musisz go nawet przechowywać. Współpraca z wieloma hurtowniami jest możliwa bez żadnych ograniczeń. Możesz działać w wielu branżach, ściągając produkty z różnych miejsc. Klienci, którzy mogą kupić różne towary w jednym sklepie, chętniej do niego wracają. Dzięki temu zyskasz przewagę nad konkurencją.
Nie ma potrzeby podpisywania wielu umów z firmami zewnętrznymi.
Dropshipping ma jeszcze jedną zaletę: nie musisz wiązać się z dostawcami różnych usług, takich jak firmy kurierskie czy hurtownie opakowań. Za wszystkie te zobowiązania odpowiada hurtownia, która będzie wysyłać zamówienia bezpośrednio do klienta.
Niskie koszty dla przedsiębiorstw
Dropshipping jest tańszą opcją niż tradycyjna sprzedaż, jeśli chcesz otworzyć sklep internetowy. Miesięczne koszty prowadzenia sklepu internetowego nie powinny przekraczać kosztów podatku dochodowego, składek na ubezpieczenie społeczne i opłat abonamentowych. Dzięki temu możesz rozwijać swoją działalność i skupić się na reklamie.
Dropshipping ma swoje wady
Ten model biznesowy ma wiele zalet. Są też jednak pewne wady. Po pierwsze, oto najważniejsze z nich:
Sklepowi brakuje unikalnej treści
Nie możesz zagwarantować unikalności zdjęć i opisów importowanych bezpośrednio z hurtowni. Musisz mieć świadomość, że jeśli współpracuje z Tobą kilka hurtowni, to we wszystkich będą dostępne te same treści i identyczne zdjęcia. Może to utrudnić Ci dotarcie do klientów i reklamę. Może to także zmniejszyć konkurencję.
Błędy w aktualizacji zapasów
Mimo że spisy towarów w sklepie są aktualizowane wiele razy dziennie, zdarza się, że klient kupuje towar, którego nie ma w magazynie. Może to spowodować zdenerwowanie klienta, który został wprowadzony w błąd. Takiej sytuacji można uniknąć, informując sklep, by nie kupował produktu, jeśli jest on dostępny w magazynie tylko w 1 lub 2 egzemplarzach.
Opóźnienia w dostawie
Przesyłka może być również opóźniona, jeśli w okresie przedświątecznym w hurtowni dropshippingowej jest wiele zamówień. Możliwe jest, że sklep straci zaufanie, jeśli przesyłki nie zostaną wysłane w wyznaczonym terminie.
Na rynku jest duża konkurencja
Decydując się na sprzedaż popularnych produktów, musisz wziąć pod uwagę fakt, że na rynku będzie duża konkurencja. Początkowo przebicie się może być trudne i może wymagać dodatkowych środków na reklamę. Duża różnorodność towarów w porównywalnych cenach oznacza, że marże nie mogą być zbyt wysokie. Oznacza to, że sklep będzie zarabiał mniej i będzie musiał sprzedawać więcej produktów, aby przynosić zyski.
Mity i fakty dotyczące dropshippingu
Dropshipping może być mylący. Przeszukując Internet możesz znaleźć wiele błędnych informacji. Ważne jest, aby poznać najczęstsze mity na temat dropshippingu.
Dropshipping może być usługą
Dropshipping nie jest pośrednikiem ani usługą, więc jest to nieprawda. Sprzedawca podlega tym samym obowiązkom, co osoba posiadająca sklep internetowy. Nadal jest odpowiedzialny za sprzedawane przez siebie towary.
Hurtownik musi wysłać klientowi paragon.
Hurtownik musi wysłać towar bezpośrednio z magazynu do klienta. Paragon musi być wystawiony bezpośrednio przez hurtownika, ponieważ sprzedaje on towary po swojej cenie i klient nie musi wiedzieć, że przesyłka została wysłana z innego źródła. Z kolei hurtownik wystawia fakturę lub paragon i dostarcza je sprzedawcy. To on faktycznie płaci za towar.
Dropshipping – fakty:
Możesz sprzedawać swoje produkty bez konieczności otwierania kasy fiskalnej.
Ten model logistyczny NIE ma wpływu na wymóg prowadzenia kasy fiskalnej. Sprzedawców obowiązują przepisy prawa ogólnego. Nie muszą prowadzić kasy fiskalnej, jeśli ich produkty nie są zwolnione z tego obowiązku.
Nie ma możliwości spersonalizowania przesyłki
Jeśli zgodzisz się na współpracę z hurtownią, powinieneś wziąć pod uwagę fakt, że zamówienia hurtowe nie są personalizowane. Wprawdzie możesz zgodzić się na to, aby hurtownicy dołączali materiały reklamowe do przesyłek Twojego sklepu, ale jest to ryzykowne, ponieważ może prowadzić do pomyłki. Klient może zostać wprowadzony w błąd, jeśli w paczce znajdą się niewłaściwe foldery.
Problemy i koszty, na które można się natknąć
Dropshipping nie kosztuje dużo więcej niż inne obowiązkowe opłaty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie społeczne itp.). Dodatkowym kosztem jest opłata za prowadzenie sklepu na wybranej platformie. Ich wysokość zależy od zakresu usług i wybranego planu.
Osoby, które chcą rozpocząć działalność w branży dropshippingu, napotykają na poważny problem: brakuje im niezbędnej wiedzy. Nie wiedzą, gdzie znaleźć hurtownie oferujące rozwiązania dropshippingowe. Osoby, które nigdy nie zakładały sklepu internetowego, często się tego obawiają. Takedrop jest idealnym rozwiązaniem. Oferuje profesjonalnie przygotowany sklep, który można zintegrować z wybraną hurtownią. Platforma również edukuje klientów i rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Jakie są możliwości platformy Takedrop?
Takedrop to innowacyjna platforma, która oferuje rozwiązania dla sklepów internetowych typu dropshipping. Gotowy sklep może zostać zamówiony przez klienta w jednym z trzech abonamentów. Pakiet ten obejmuje hosting, projekt graficzny oraz wszelkie inne integracje. Łatwe zarządzanie sklepem jest możliwe dzięki dostępnym rozwiązaniom. Klienci mogą w każdej chwili skorzystać z porad specjalistów, którzy pomogą im w rozwoju biznesu i zwiększeniu dochodów.
Takedrop współpracuje również z hurtowniami. Doda do swojej listy produktów produkty hurtownika. Dzięki temu będzie mógł przygotować sklep gotowy na przyjęcie klienta. Dropshipping to sposób na to, aby klient otrzymał gotowe sklepy. Nie musi on szukać hurtowni i poświęcać czasu na budowę sklepu.
Na platformie można wziąć udział w kursach dropshippingu. Dostarczą one wyczerpujących informacji na ten temat dla każdego, kto jest zainteresowany tym modelem biznesowym. Kurs składa się z kilkudziesięciu lekcji, w których znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania. Posiadanie odpowiedniej wiedzy sprawi, że prowadzenie biznesu będzie łatwiejsze i bardziej opłacalne.