Domowe sposoby na dbanie o paznokcie. Jak skutecznie dbać o paznokcie?
Co mówią o kobiecie jej paznokcie? Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu? Wiele. Zadbane paznokcie i dłonie kobiety są dobrym wskaźnikiem jej charakteru. Wszyscy lubimy mieć starannie pomalowane paznokcie, niezależnie od tego, czy są dłuższe czy krótsze. Nie muszą to być długie, kolorowe tipsy. Można też mieć krótkie, niepomalowane paznokcie. Wszystko zależy od Twojego osobistego gustu.
Większość ludzi często zapomina o funkcjach paznokci. Paznokcie mają wiele przydatnych właściwości, które można wykorzystać na co dzień. Chcesz dowiedzieć się więcej o paznokciach? Jak wygląda proces budowy paznokcia? Jaka jest ich rola? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.
Jak powstają paznokcie?
Paznokcie mają złożoną budowę. Paznokieć składa się z tzw. korzenia. Za jego pomocą mogą być wytwarzane przezroczyste komórki, które tworzą płytkę paznokciową. Największą i najtwardszą częścią paznokcia jest płytka paznokciowa. Znajduje się ona na zewnętrznej stronie. W zależności od osoby może ona mieć różny kolor. Wynika to z faktu, że na kolor płytki mogą wpływać naczynia krwionośne znajdujące się pod paznokciem. Mają one różną strukturę i gęstość.
Łoże paznokcia jest ważnym elementem struktury paznokcia. To właśnie przez nią transportowane są najważniejsze składniki odżywcze. Wielu z Was pewnie zastanawiało się, czym jest biała część paznokcia, która wygląda jak półkole. Jest to ta część paznokcia, która nie jest dobrze przytwierdzona do macierzy.
Wały okołopaznokciowe chronią cały paznokieć. Po każdej stronie znajdują się dwa wały, a jeden znajduje się na jego spodzie. Aby chronić przed infekcjami, tylna część wału paznokciowego pokryta jest cienką skórką.
Jakie są funkcje i zastosowania paznokci?
Każdy z nas jest bardzo zainteresowany funkcjami, jakie pełnią nasze paznokcie. Paznokcie u rąk i nóg pełnią funkcję ochronną. Chronią one zakończenia nerwowe, które są bardzo delikatne.
Kolor paznokci może wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Jeśli paznokcie stają się łamliwe, mają rowki lub odpadają, może to oznaczać, że brakuje ważnych witamin. Paznokcie mogą stać się żółte z powodu infekcji grzybiczej lub bakteryjnej.
Nienaturalny kolor paznokci jest często oznaką, że coś jest nie tak. Należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.
Jakie są różne rodzaje paznokci?
Każdy człowiek może mieć inny kształt paznokci. Istnieje wiele rodzajów paznokci.
Spiczaste;
kwadratowe;
migdałowe;
owalne;
Okrągły kwadrat
Kształt paznokcia można nadać i zmienić za pomocą pilnika. Można to zrobić samemu lub u kosmetyczki. Kształt paznokci można zmienić w ciągu kilku dni.
Dbaj o swoje paznokcie:
Ważne jest, aby dbać o paznokcie. Każdego dnia delikatna płytka paznokciowa narażona jest na liczne problemy. Paznokcie są w stałym kontakcie z wodą, detergentami i brudem. Czynniki te mogą przyspieszać ich pogarszanie się lub łamanie. Ważne jest, aby regularnie o nie dbać. Jak skutecznie dbać o paznokcie?
Odpowiednia dieta
Zdrowa dieta jest kluczem do sukcesu we wszystkich dziedzinach życia. Dotyczy to nie tylko paznokci. Wysokiej jakości żywność i produkty zawierają wiele cennych witamin. Cynk i żelazo mają kluczowe znaczenie dla zdrowia paznokci. Wszystkie witaminy powinny być dla Ciebie dostępne. Witaminy są niezbędne do wzrostu i utrzymania paznokci.
Warto szukać pełnych ziaren zbóż, roślin strączkowych, warzyw, wysokiej jakości olejów roślinnych i zielonych warzyw. Zrezygnuj z jedzenia słodyczy, z wyjątkiem gorzkiej czekolady, i fast foodów. Pij dużo wody.
Manicure
Prawidłowy manicure jest koniecznością, jeśli chcesz zadbać o swoje paznokcie. Profesjonalny manicure powinien być wykonywany co najmniej raz w miesiącu przez kosmetyczkę. Możesz również wykonać go samodzielnie, jeśli masz taką możliwość.
Dobrze jest przyciąć paznokcie na odpowiednią długość. Należy wygładzić ich powierzchnię i nałożyć na nie odżywkę. Manicure i pedicure to ważne elementy codziennego życia.
Nawilżanie
Paznokcie można nawilżać za pomocą wody lub kremów nawilżających. Dostępne są specjalne kremy nawilżające. Można też znaleźć preparaty, które nawilżają tylko łożysko paznokcia.
Unikaj substancji chemicznych
Chroń swoje dłonie, jeśli w swojej pracy używasz środków chemicznych lub czyszczących. Jeśli to możliwe, noś rękawiczki jednorazowe lub silikonowe. Substancje chemiczne mogą bardzo szybko uszkodzić płytkę paznokcia i spowodować poważne obrażenia.
Różne rodzaje manicure
Zwykły manicure to opcja, jeśli wolisz mieć zrobione paznokcie. Istnieje wiele rodzajów tego zabiegu. Niektóre zabiegi trwają kilka dni, podczas gdy inne utrzymują się tylko przez kilka godzin. Wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji.
Manicure i malowanie
Ten manicure jest najbardziej przystępny i najszybszy. Polega on na nałożeniu lakieru na naturalną płytkę paznokcia. Efekt utrzymuje się tylko kilka dni, a maksymalnie dwa tygodnie. Jest on również zależny od rodzaju wykonywanej pracy oraz od tego, jak często używamy dłoni.
Manicure hybrydowy
Jest to opcja bardzo trwała. Płytka paznokcia pokrywana jest specjalnym lakierem hybrydowym i suszona pod lampą UV. Paznokcie hybrydowe są bardzo trwałe i rzadko ulegają uszkodzeniom. Paznokcie hybrydowe wyglądają bardzo naturalnie, ale są niezwykle trwałe. Nie ściera się z nich żaden kolor ani wzór. Kobietom, którym zależy na trwałych, pięknych paznokciach, które utrzymują się przez długi czas, zaleca się stosowanie hybryd. Hybrydy mają jedną wadę: po opiłowaniu naturalna płytka paznokcia może stać się słabsza jeszcze przez kilka tygodni.
Manicure żelowy
Manicure żelowy to świetny pomysł dla kobiet, które chcą mieć dłuższe paznokcie. Płytka paznokcia pokryta jest żelem, który w specjalny sposób przedłuża paznokcie.
Przedłużanie paznokci metodą żelową jest trwałe. Efekt żelu może utrzymywać się przez kilka tygodni. Żele można pokryć dowolnym kolorem lub wzorem.
Choroby paznokci
Jak już wspomnieliśmy, choroby paznokci są powszechne. Dobrze byłoby zrozumieć, jakie zmiany zaszły w zwiastunie paznokci. Oto najważniejsze choroby paznokci.
Grzybica paznokci – Grzybica paznokci jest najbardziej powszechną chorobą. Łatwo się nią zarazić. Może występować także na paznokciach. Onychomikoza – to schorzenie, które na początku obejmuje cały koniec paznokcia. Zmiany te stają się lekko żółtawe. Z czasem paznokcie stają się ciemniejsze.
Ankyloza jest wywoływana przez bakterie gronkowca lub pałeczki ropy błękitnej. Gdy bakterie dostaną się do organizmu przez skaleczenie, rozpoczyna się choroba. Następnie może powstać stan zapalny, który powoduje ból. Paznokieć może nieznacznie zmienić swój kształt w wyniku wytworzenia się wokół niego ropy.
Brodawki – Brodawki można znaleźć wokół wałów paznokciowych i pod płytką paznokciową. Są one wywoływane przez infekcję wirusową HPV. Chociaż brodawka ma taki sam kolor jak skóra naturalna, skóra staje się grubsza. Ważne jest, aby w przypadku wystąpienia tego schorzenia niezwłocznie udać się do dermatologa. Brodawki mogą być bardzo trudne do wyleczenia i są oporne na leczenie.
Łuszczyca jest chorobą, która powoduje wgłębienia na powierzchni paznokcia. Mogą pojawić się żółte przebarwienia. Nie są one atrakcyjne wizualnie i mogą wykazywać oznaki zgrubienia, linie lub zgrubienia. Są kruche i delikatne, a także bardzo łamliwe.
Wrastający paznokieć – zjawisko to najczęściej obserwuje się u stóp. Jest ono spowodowane wrastaniem paznokcia w jego wał. Przyczyną tego stanu mogą być infekcje grzybicze i zbyt ciasne obuwie. Wrastające paznokcie mogą powodować stany zapalne. Jeśli masz skłonności do tego schorzenia, ważne jest, aby regularnie przycinać paznokcie i opiłowywać je. Czasami konieczny jest zabieg chirurgiczny.
Interesujące fakty na temat paznokci
Na temat paznokci krąży wiele mitów. Wiele kobiet może skorzystać z interesujących faktów na temat paznokci. Oto tylko kilka z nich.
Paznokcie mogą być bardzo cienkie. U dorosłych mogą mieć nawet 0,8 mm, a u noworodków 0,05 mm.
Obrąbek lub lunula to półkole na jednym końcu paznokcia. Jeśli zostanie ona kiedykolwiek uszkodzona, paznokieć nie odrośnie.
Odrastanie całego paznokcia może trwać do 150 dni.
Najdelikatniejsze dla paznokci są pilniki szklane.
Opiłowywanie w jednym kierunku nie spowoduje takiego uszkodzenia paznokci jak opiłowywanie w dwóch kierunkach.
Lato to czas, kiedy paznokcie rosną szybciej.
Po śmierci paznokcie przestają rosnąć.
Co ważne, nie należy usuwać skórek, które znajdują się obok paznokcia. Pełnią one funkcję ochronną.
W 1920 r. stworzono pierwszy lakier do paznokci.
Niektóre lakiery schły nawet do 2 godzin.
Paznokcie są wizytówką każdej kobiety. Należy o nie dbać, aby były zadbane i piękne. Powinny być utrzymywane w czystości. Nierzadko jest tak, że widzą nas tak samo, jak o nas piszą. Dlatego warto poświęcić czas na czyszczenie paznokci.