
Co to jest kolagen? Jaki kolagen jest najlepszy? Ranking kolagenów.
Kolagen jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka. Jest składnikiem budulcowym wielu tkanek i narządów. Organizm wytwarza kolagen w sposób naturalny, ale z wiekiem nasza zdolność do jego wytwarzania maleje. Może to prowadzić do powstawania zmarszczek oraz problemów ze stawami i krążeniem.
Spis treści
- Co to jest kolagen?
- Kolagen jest niezbędny dla organizmu
- Na co wpływa kolagen?
- Formy kolagenu – Gdzie możemy znaleźć kolagen?
- Kolagen w żywności
- Który suplement kolagenowy jest najlepszy?
- Kolagen – skutki uboczne
- Kosmetyki z kolagenem – dla kogo?
- Kolagen w kosmetyce: Jak go stosować i jak przechowywać?
- Kolagen jest dobry dla Twojego ciała
- Kolagen na włosy
- Kolagen jest półproduktem
- Kolagen w gabinecie kosmetycznym
- Kolagen po zabiegach kosmetycznych
- Podsumowanie
Co to jest kolagen?
Kolagen to po prostu białko, które organizm może sam wytwarzać. Kolagen stanowi około jednej trzeciej wszystkich białek w organizmie i jest głównym składnikiem tkanek łącznych, takich jak skóra, włosy i paznokcie, chrząstki, naczynia krwionośne i rogówka oka. Kolagen pełni również funkcję ochronną: pokrywa narządy wewnętrzne i wspomaga układ odpornościowy.
Kolagen jest niezbędny dla organizmu
Kolagen jest często nazywany białkiem młodości. Dzieje się tak, ponieważ jest on głównym budulcem ludzkiego ciała. Kolagen odpowiada za utrzymanie gładkości, elastyczności i napięcia skóry, za prawidłowe funkcjonowanie stawów oraz sprawne gojenie się ran i zrostów kostnych, a także za elastyczność naczyń krwionośnych. Kluczem do pięknej, zdrowej skóry, szybkiego powrotu do zdrowia i sprawnych stawów jest posiadanie odpowiedniej ilości kolagenu.
Problem pojawia się, gdy organizm nie jest w stanie produkować tego białka. Dzieje się tak, gdy organizm traci więcej komórek kolagenowych niż ich produkuje. Jest to naturalny proces rzeczy. Może się to jednak zdarzyć nawet przed 30. rokiem życia, ponieważ możliwe jest pobudzenie produkcji kolagenu. Ćwiczenia fizyczne, stres i nadmierna ekspozycja na światło słoneczne mogą mieć negatywny wpływ na produkcję kolagenu.
Skóra cierpi z powodu tej utraty, tj. powoduje to zmarszczki i suchość skóry. Włosy, którym brakuje kolagenu, mogą wypadać i być łamliwe. Skrajny niedobór kolagenu może powodować bóle stawów i problemy z krążeniem.
Na co wpływa kolagen?
Kolagen jest białkiem, które buduje mięśnie i może być wykorzystywane do regulowania wielu procesów w całym organizmie.
Kolagen nawilża kości i tkanki chrzęstne. Zapobiega sztywnieniu, poprawia elastyczność i zwiększa komfort podczas aktywności fizycznej.
Kolagen jest składnikiem budulcowym skóry, włosów i paznokci. Sprawia, że skóra jest elastyczna i nawilżona, a przez to bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych oraz procesy starzenia.
Kolagen wspomaga regenerację ścian komórkowych i trawienie. Może być stosowany w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna, nieszczelnego jelita, refluksu i choroby Leśniowskiego-Crohna. Wspomaga przekształcanie glukozy w energię.
Układ krążenia – kolagen reguluje ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne i uelastycznia naczynia krwionośne. Poprawia to krążenie i obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Formy kolagenu – Gdzie możemy znaleźć kolagen?
Po pierwsze, mamy kolagen. To jest to, co możemy znaleźć w żywności. Kolagen można znaleźć w żelatynie (so-and-jellies), kurzych łapkach i podrobach. Kolagen można również znaleźć w rybach i roślinach strączkowych. Kolagen można również kupić w postaci suplementów diety lub kosmetyków do użytku zewnętrznego. Możemy również odróżnić kolagen pochodzący ze źródeł naturalnych od kolagenu syntetycznego.
Istnieje dwadzieścia rodzajów kolagenu. W organizmie człowieka występują trzy typy kolagenu, natomiast suplementy diety zawierają dwa.
Kolagen typu I: Ten typ kolagenu jest odpowiedzialny za strukturę skóry i więzadeł oraz utrzymanie elastyczności w tkankach łącznych.
Kolagen typu II – zalecany dla osób mających problemy ze stawami. Zapewnia elastyczność ścięgnom.
Kolagen typu III jest typem przejściowym. Powstaje, gdy organizm leczy urazy i tworzy blizny. Później przekształca się w kolagen typu I.
Ważne jest, aby zwracać uwagę na rodzaj kosmetyku lub suplementu, który wybieramy.
Kolagen w żywności
Ważne jest, aby spożywać pokarmy bogate w witaminę C i witaminę E, jeśli zauważymy spadek poziomu kolagenu. Witamina C zwiększa produkcję kolagenu, natomiast witamina E przeciwdziała jego sztywnieniu.
Chociaż kolagen najłatwiej jest znaleźć w żywności, musi być ona odpowiednio przygotowana, aby organizm mógł go wchłonąć. Gotowanie powinno odbywać się w sposób niekleisty. Pij dużo wody, aby zapewnić spożycie co najmniej 1,5 litra dziennie.
Który suplement kolagenowy jest najlepszy?
Możesz również zwiększyć jego poziom w organizmie poprzez przyjmowanie suplementów diety, które są powszechnie dostępne w aptekach. Dostępnych jest wiele preparatów, które można stosować na różne dolegliwości. Kolagen występuje zazwyczaj w postaci proszku rozpuszczonego w wodzie. Dostępny jest również w postaci tabletek lub kostek żelowych. Popularną opcją jest kolagen na stawy. Jest on przydatny, gdy kości ulegają uszkodzeniu w wyniku nadwagi, choroby lub intensywnego uprawiania sportu. Kolagen to silne białko tkanki łącznej, które może mieć pozytywny wpływ na nasze stawy i komfort ruchu. Dobrym wyborem jest kolagen rybi. Pozyskiwany jest ze skór i powłok ryb. Ponieważ ma on unikalną strukturę, jest bardzo dobrze przyswajalny przez ludzi. Produkt ten może być jednak nieco gorzki. Jeśli smak jest zbyt uciążliwy, warto poszukać kolagenu w tabletkach. Tę formę kolagenu można znaleźć w suplemencie diety, który jest głównie połączony z biotyną i przeznaczony do poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci.
Pamiętaj, że kolagen może być przygotowany w różny sposób, np. w postaci tabletek lub proszku. Możliwe jest, że produkt może mieć różne pochodzenie, np. syntetyczne lub naturalne. Informacja ta jest zwykle wydrukowana na opakowaniu. Kolagen roślinny występuje w różnych postaciach, w tym w proszku, kremach i tabletkach. Kolagen rybi można również znaleźć w postaci pastylek, żelu, rozpuszczalnego proszku lub żelu.
Kolagen – skutki uboczne
Kolagen, jak wszystkie substancje, ma dzienne maksymalne spożycie 4000 mg. Po tym czasie w organizmie mogą pojawić się skutki uboczne wynikające z nadmiaru kolagenu. Są to:
Alergia,
– ogólne osłabienie,
– bóle stawów i mięśni
Problemy z wypróżnianiem
Nieprzyjemny smak w ustach.
Należy przerwać przyjmowanie kolagenu, jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów.
Kolagen jest kluczowym składnikiem w pielęgnacji skóry
Kolagen to białko, które pomaga utrzymać jędrność i elastyczność skóry. Od 70% do 85% kolagenu znajduje się w skórze właściwej. W młodości organizm potrafi naturalnie wytwarzać kolagen. Zdolność ta zmniejsza się jednak z wiekiem, a niektórzy ludzie tracą ją całkowicie przed ukończeniem 25 roku życia. Gdy skóra zaczyna się starzeć, utrata kolagenu stopniowo zwiększa się wraz z upływem czasu, choć nie jest ona widoczna gołym okiem.
Chociaż kolagen nie jest w stanie przeniknąć do głębszych warstw skóry i przeciwdziałać utracie kolagenowej tkanki łącznej, jest często stosowany w kosmetologii jako składnik wzmacniający barierę skórną, nawilżający skórę i chroniący przed utratą wody. Najczęściej w kosmetyce stosowany jest kolagen pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Rzadziej stosuje się kolagen syntetyczny.
Kosmetyki z kolagenem – dla kogo?
Kosmetyki na bazie kolagenu są odpowiednie dla osób o skórze wrażliwej. Mają one właściwości nawilżające, ochronne, wzmacniające i zabezpieczające.
– dojrzała
– sucha,
– uszkodzona przez słońce,
– skóra naczyniowa i wrażliwa
– z bliznami i przebarwieniami
Chociaż kolagen jest często kojarzony z produktami do pielęgnacji skóry twarzy, może być również stosowany w kosmetyce. Jest dobrą bazą dla kremów redukujących rozstępy i cellulit, a także składnikiem szamponów i odżywek do włosów.
Kosmetyki z kolagenem można łatwo znaleźć w drogeriach. Kosmetyki z kolagenem są dostępne w wielu drogeriach. Kolagen może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi składnikami. Bardzo popularne są kolagenowe płatki pod oczy, maseczki kolagenowe i sera na bazie kolagenu. Po zastosowaniu takich kosmetyków należy nałożyć balsam nawilżający, najlepiej z witaminą E lub witaminą A. Podkłady te są doskonałe dla skór dojrzałych, ponieważ napinają i wygładzają skórę.
Kolagen w kosmetyce: Jak go stosować i jak przechowywać?
Choć o kolagenie nie mówi się często, będzie on skutecznie działał na skórę, jeśli będzie odpowiednio przechowywany i prawidłowo stosowany.
Najpierw należy nałożyć kolagen na oczyszczoną twarz. Wskazane jest, aby przed nałożeniem substancji wykonać peeling, ponieważ poprawi to jej wchłanianie. Po wyschnięciu preparatu kolagenowego, nałóż na twarz krem lub olejek. Kolagenu nigdy nie należy łączyć z żadnymi kosmetykami, które są wykonane na bazie cynku, związków siarki lub owoców oraz z kwasem salicylowym, ceramidami i alkoholem. Substancje te wpływają na właściwości kolagenu.
Kolagen musi być przechowywany w temperaturze od 6 do 28° Celsjusza. W wyższych temperaturach może stać się nieskuteczny i ulec rozpadowi na aminokwasy lub peptydy. Dlatego tak ważne jest, aby moment rozkładu następował na naszej skórze. Jeśli temperatura jest niższa niż 36 stopni Celsjusza, składniki odżywcze wnikają w skórę.
Kolagen jest dobry dla Twojego ciała
Naszym największym organem jest skóra. Skóra działa jak bariera między ciałem a światem zewnętrznym. Jeśli chcemy, aby nasza skóra wyglądała jak najlepiej, należy o nią dbać na wielu etapach. To samo dotyczy skóry na całym ciele. Jej stan zależy od tego, ile na nią przeznaczamy. Kolagen może być świetnym rozwiązaniem dla jędrnego i nawilżonego ciała. Choć skóra na udach, ramionach i pośladkach jest nieco grubsza niż skóra na twarzy, to jej struktura jest niemal identyczna. Kolagen świetnie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji skóry oraz w walce z cellulitem.
Kolagen na włosy
Kolagen to wszechstronny składnik kosmetyczny, który można wykorzystać do pielęgnacji włosów i paznokci. Jeśli nasze włosy są suche, łamliwe lub pozbawione elastyczności, warto zainteresować się kosmetykami zawierającymi kolagen. Kolagen ma działanie wypełniające i ochronne. Kolagen miękko powleka powierzchnię włosa, zapobiegając łamaniu się i rozdwajaniu końcówek.
Kolagen jest półproduktem
Na współczesnym rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele opcji dla osób, które samodzielnie wykonują swoje kosmetyki. Kolagen jest produktem łatwym w użyciu i przyjaznym. Można go łączyć z bazą olejową lub kremową. Połącz kolagen z olejem ze słodkich migdałów lub olejem arganowym, aby stworzyć bogate serum, które może być stosowane na skórę do codziennej pielęgnacji lub na końcówki włosów. Aby wzmocnić działanie kolagenu i ułatwić sobie jego stosowanie, możesz dodać go do produktu kosmetycznego (maski do włosów lub balsamu do ciała).
Wskazówka: Dostępnych jest wiele produktów o różnym stężeniu kolagenu. Zawartość tej substancji powinna mieścić się w przedziale 10-20%. Jest to ilość kolagenu w danym produkcie.
Lepiej jest zacząć od niższego poziomu kosmetyku, a następnie stopniowo zwiększać jego stężenie. Pozwoli to na większe wchłanianie i skuteczniejszy zabieg. Kolagen może napinać skórę, dlatego dobrze jest stosować go z kremami nawilżającymi.
Kolagen w gabinecie kosmetycznym
Głównym składnikiem zabiegów wykonywanych w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych jest kolagen. Często jest to kolagen naturalny, pochodzący ze źródeł zwierzęcych lub roślinnych. Często towarzyszą mu inne zabiegi, które mają wzmocnić działanie kolagenu na skórę. Kolagen może być stosowany jako serum liftingujące. Ma on działanie kojące i łagodzące. Kolagen jest idealny do leczenia skóry alergicznej, atopowej i z popękanymi naczynkami. Zabieg wykonuje się w dwóch sesjach tygodniowo przez okres do dwóch tygodni. Skóra jest ukojona i pozbawiona swędzenia, pieczenia i podrażnień. Lepiej też toleruje kosmetyki (np. produkty do mycia).
Kolagen może być również stosowany do pielęgnacji ciała, zwłaszcza jeśli chcesz ujędrnić i odmłodzić skórę (na przykład na dłoniach) lub pozbyć się cellulitu.
Kolagen po zabiegach kosmetycznych
Kolagen naturalny ze względu na swoje właściwości nadaje się również do regeneracji skóry po zabiegach w salonie kosmetycznym. Po oczyszczaniu skóry, złuszczaniu kwasami lub zamykaniu naczyń krwionośnych, kolagen naturalny odżywi i wspomoże odbudowę skóry. Skóra po zabiegach kosmetycznych może być wrażliwa, więc kolagen jest doskonałym wsparciem dla tego procesu.
Podsumowanie
Kolagen jest uniwersalny i może być stosowany do różnych celów. Jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Będzie niezwykle korzystny dla skóry, jeśli zostanie dobrany do odpowiedniego typu skóry i odpowiednio zastosowany. Jest również dobry dla suchych włosów i może być używany do robienia maseczek nawilżających i odżywiających skórę. Kolagen naturalny to opcja, która może okazać się uniwersalna.